Odunlade Adekola Nominated Among Best Actors At Abuja International Film Festival

odunlade adekola best actors abuja film festival

Sept 12, 2013 – Abuja Film Festival Nominates Odunlade Adekola Among Outstanding Male Actors

Odunlade Adekola Nominated Among Best Male Actors At Abuja International Film Festival

Abuja International Film Festival 2013 planning committee members are currently putting together a full list of the nominees for this year’s event.

One of the best Nigerian actors of all times, actor Odunlade Adekola and others have been nominated among best male acts of 2013.

Odunlade Adekola hit the mark for his role in Mufu Olosa Oko movie.

Other popular actors nominated in the same category include Desmond Elliot and Majid Michel

According to the event organizers, here is a full list of the nominees for Abuja International Film festival 2013

OUTSTANDING MALE ACT

ODUNLADE ADEKOLA – MUFU OLOSA OKO

DESMOND ELLIOT – LIES MEN TELL

PRINCE OSSEI – OFF THE HOOK

MAJID MITCHEL – BROTHERS KEEPER

CHESTER OSAGIE- MISSION TO MAMURO

BLOSSOM CHUKWUJEKWU – FINDING MERCY

OUTSTANDING FEMALE ACT

CHARITY OFEM – SAVE THE CHILDREN

BANKE AMOLE -ADAMS – MISSION TO MAMURO

NADIA ODEH – LINE OF SIGHT

UCHE JUMBO – LIES MEN TELL

JACKIE APPIAH – OFF THE HOOK

OMONI OBOLI – BLUE FLAMES

 

OUTSANDING FILM IN DIRECTING

AIYEKOOTO – ADEBAYO TIJANI

PENCILS & MARLICE – OROK DUKE JNR

BROTHERS KEEPER – IKECHUKWU ONYEKA

NEXT PRESIDENT –  DESMOND ELLIOT

LINE OF SIGHTES  –  ASIL MANSUL

STORM WARRIORS – PENG FA & PENG SHUN

 GOLDEN JURY  FILM

BROTHERS KEEPER – NIGERIA

NEXT PRESIDENT –  NIGERIA

MALICE AND PENCILS – UNITED KINGDOM//NIG

STORM WARRIORS – CHINA

THE PHOENICIANS – MALTA

BEST FEATURE FILM – NIGERIA

AIYEKOTO – ADEBAYO TIJANI

NEXT PRESIDENT – DESMOND ELLIOT

TORN – MOSES INWANG

WHEN DREAMS FALL APART – CHICO EJIRO

SAVE THE CHILDREN – MAGNUS EDET

BROTHERS KEEPER – IKECHUKWU ONYEKA

LIES MEN TELL – UCHE JUMBO

 
BEST FEATURE FILM – FOREIGN

STORM WARRIORS – CHINA

AGNUS DEI – KOSOVO

LINE OF SIGHT – JORDAN

ANDALUSIA MY LOVE – MOROCCO

SUNNYSIDE – BULGARIA

SUJET – CANADA

 
BEST SHORT FILM – NIGERIA

SCANDALOUS MERCY – PETER THOMPSON

PARADOX – DESMOND ELLIOT

OGONDAH – WILLIS IKEDUM

SURVIVAL – SEUN OLOKETUYI

 
BEST SHORT FILM – FOREIGN

MALICE AND PENCILS – UNITED KINGDOM//NIG

FRANCOIS FIRST DAY – FRANCE

THE DOCK OF DESTINY – MOROCCO

GROWING UP – ABU DHABI

 
BEST DOCUMENTARY FILM

 THE PHOENICIANS – MALTA

THE COURT – GERMANY

ROLLING DOLLAR; THE LEGEND UNPLUGGED – NIGERIA

THE TRUTH BE TOLD – NIGERIA

DAUGHTERS OF THE NIGER DELTA – NIGERIA

BEST EXPERIMENTAL FILM

JAND HUSTLE – EHIZOJIE OJESEBHOLO

DREAD – AGBO KELLY

PATROIT – AGBO KELLY

I-GAMES – ALEXANDRA KURE’AVE HUL

BEST ANIMATION FILM

ROMANCE OF WOOD LIU HIU – CHINA

PROTECT US – NIGERIA

REALITY  2.0 – GERMANY

Congrats to all of them.